IX NOC LOGISTYKI ZA NAMI!

19 kwietnia 2024 roku odbyła się IX NOC LOGISTYKI w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 w Grodzisku Mazowieckim. W tym roku formuła Nocy Logistyki została zmieniona, a to dlatego że 15 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Logistyki i aby uczcić ważną rolę jaką branża logistyczna odgrywa w krajowych i globalnych gospodarkach świętowanie zaczęliśmy już w dzień. Nasze wydarzenie to inicjatywa, która ma na celu rozwijanie zdolności, kreatywności, umiejętności i zainteresowań, uczy pracy zespołowej, pozwala wykorzystać wiedzę teoretyczną w konkursach, a także rozpowszechnia treści logistyczne, transportowe oraz spedycyjne wśród uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodach technik logistyk i magazynier-logistyk. Noc Logistyki to spotkania z praktykami – przedstawicielami firm logistycznych, możliwość sprawdzenia się w konkursach wiedzy oraz nauka przez zabawę. Dzień i wieczór spędzony z logistyką pozwolił naszym uczniom bliżej poznać zagadnienia związane z branżą TSL i przekonać młodych ludzi, że nauka na tym kierunku może być przyjemna i pozwoli z łatwością w przyszłości wkroczyć na rynek zawodowy. Podczas Nocy Logistyki zorganizowane były wykłady, gry i zabawy logistyczne, warsztaty, pokazy, prezentacje oraz konkursy, które pozwoliły naszym uczniom poznać tematykę logistyki w szerszym zakresie niż tylko na lekcji. Podczas zabaw poznaliśmy logistykę na wesoło czyli graliśmy w bingo logistyczne, tworzyliśmy roboty zgodnie z nowym trendem automatyzacji wykorzystując wcześniej zebrane materiały, odtąd automatyka, AI, odzysk i recykling nie jest już obcy naszym logistykom. W trakcie Nocy Logistyki nasi uczniowie mieli okazję zmierzyć się z krzyżówką logistyczną. Poprzez zabawy uczniowie mieli okazję lepiej się poznać i zintegrować. Zależy nam na tym, aby jak najlepiej kształcić młodych ludzi, aby każda atrakcja podczas naszego wydarzenia była interesująca, aby uczniowie po skończeniu edukacji w naszej szkole wkroczyli na rynek zawodowy w branży w której się kształcili. W tegorocznym wydarzeniu uczestniczyło około 90 uczniów naszej szkoły. W większości byli to uczniowie z technikum logistycznego oraz branżowej szkoły kształcącej w zawodzie magazynier-logistyk. IX Noc Logistyki odbyła się w II blokach – pierwszy to cześć wykładowa, warsztatowa, w której uczestniczyli: H&M – przedstawiciele firmy zorganizowali drużynową konkurencję, w której uczestnicy musieli wykazać się wiedzą, kreatywnością i współpracą. W zespole H&M gościliśmy naszą absolwentkę Dominikę Sas. Jesteśmy niezmiernie dumni kiedy widzimy naszych uczniów, którzy pozostali w logistyce i dobrze radzących sobie na ścieżce zawodowej po skończeniu technikum. H&M Group, jako jedna z największych firm odzieżowych na świecie, oferuje nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego i wspiera każdego ze swoich pracowników, a zwłaszcza tych, którzy chcą podejmować nowe wyzwania. H&M oferuje dynamiczne, wciąż zmieniające się środowisko pracy. Następnie wystąpiły Pani Monika Ferenc i Pani Maja Wójcik z firmy HOPI, które przeprowadziły fantastyczne zajęcia z młodzieżą, angażując ich do udziału w konkursie. HOPI Logistics oferuje szyte na miarę rozwiązania logistyczne w Europie Środkowej i specjalizuje się w magazynowaniu, transporcie i obsłudze e-commerce. Pracuje z różnorodnymi towarami o różnych temperaturach; kładzie nacisk na wydajność i dostosowanie do potrzeb klienta. Zapewniają doskonałą obsługę i gwarantuje niezawodność podczas realizacji każdej potrzeby logistycznej. HOPI Logistics oferuje partnerom najwyższej jakości rozwiązania logistyczne, kładąc nacisk na solidność, wydajność oraz dostosowanie do potrzeb klienta.
Mieliśmy przyjemność gościć Koło Naukowe Logistyki SGGW z którym współpracujemy od wielu lata. Koło reprezentowali Karol Ochman, Tetiana Muzhevych, Piotr Orłowski i Michał Ptasiński, nasz absolwent technikum logistycznego z którego jesteśmy bardzo dumni i z radością wysłuchaliśmy jego wystąpienia. Studenci poprowadzili warsztat o paletach podczas którego zaprezentowali historię palet, zasady konsolidacji i przechowywanie palet.
Uczniowie brali czynny udział w formowaniu paletowej jednostki ładunkowej i na końcu świetnie poradzili sobie z quiz’em. Natomiast drugi blok to konkursy i zabawy logistyczne zorganizowane przez nauczycieli przedmiotów zawodowych. Nie zabrakło też edukacyjnych atrakcji dla uczniów i pracowników szkoły, które zapewnił Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Chętni mogli sprawdzić czas reakcji na symulatorze refleksu.
Podczas nocy logistyki rozstrzygnięte zostały konkursy na makiety i budowle logistyczne, na słownik logistyczny, gazetki, albumy, kalendarze i broszury logistyczne.
Konkurs wiedzy TSL „Mistrz Logistyki” o Puchar Dyrektora Szkoły wygrał Wiktor Woźniak z klasy 2atl, tym samym zostając najlepszym logistykiem w szkole.
Uczestnicy za udział w konkursach dostali pakiet gadżetów z nadrukiem i logiem Nocy Logistyki oraz upominki. Podczas zabaw i konkursów każdy zespół został nagrodzony drobiazgami. Pakiety z nagrodami ufundowała firma Dartom. Dziękuję wszystkim zaangażowanym za pomoc i wsparcie przy organizacji cyklicznego wydarzenia jakim jest Noc Logistyki. Dziękuję Panu Dyrektorowi Andrzejowi Chojnackiemu, Staroście Panu Markowi Wieżbickiemu, Burmistrzowi Panu Grzegorzowi Benedykcińskiemu, i Panu Tomaszowi Krupskiemu, PCK odział Grodzisk Mazowiecki Pani Bożenie Bajkowskiej, Cukierni Edward Błaszczyk, GITD, KNL SGGW, firmom HOPI, H&M i DARTOM za wsparcie naszej inicjatywy, dzięki temu został przygotowany poczęstunek, każdy uczestnik dostał pamiątkowy pakiet gadżetów, a zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody. Panu Konradowi Słowińskiemu dziękuję za zaangażowanie, wsparcie, współpracę oraz za cały czas przygotowań, Szok Tv i Oliwii Kalicińskiej za fotorelację, Oliwii Maternik za współprowadzenie Nocy Logistyki, młodzieży z klasy 3atl za pomoc w przygotowaniach – Bartek, Oliwia, Wiktoria, Konrad, Oliwia, Szymon, dziękuję, za obsługę techniczną sprzętu Radiowęzłowi, Paniom z obsługi za sprawne utrzymanie porządku i przede wszystkim Wam – uczniom, za liczne przybycie, za super zabawę, za zaangażowanie, kreatywność i wykorzystywanie wiedzy zdobytej na lekcjach, za Wasze super zachowanie, za uśmiech na Waszych twarzach i za potwierdzenie, że to co robimy ma sens. Bo wszystko to dla Was i z myślą o Was. To dodaje nam sił i już w głowie tworzą się pomysły na kolejne edycje, na których mam nadzieje będziecie! Jeśli o kimś zapomniałam, proszę wybaczyć i również przyjąć podziękowania. Super atmosfera towarzyszyła logistykom przez całe wydarzenie. Pełni wrażeń i nowych pomysłów zaczynamy przygotowania do kolejnej edycji.
DO ZOBACZENIA ZA ROK NA X JUBILEUSZOWEJ NOCY LOGISTYKI!!!
Z logistycznym pozdrowieniem
Iwona Kulikowska